مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

    

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

مخاطرات طبیعی گرد باد

  جستجوی پیشرفته

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 
 
سه شنبه 21 مهر 1394
 

     مخاطرات طبیعی گرد باد

صفحه اول تماس  
 
         
 
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

   

  

در صورتیکه مایل هستید بصورت دوره ای اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات جدید، مطالب و مقالات علمی به email شما ارسال شود، مشخصات خود را وارد نمایید تا در سیستم خبرنامه مجتمع عضو شوید :

نام :
نام خانوادگی :
پست الکترونیک :

 

 

 

 
مخاطرات طبیعی شامل حوادثی در طبیعت است که به طور غیرمنتظره رخ می‌دهد و مضرات و استفاده‌هایی برای انسان دارد. از مخاطرات طبیعی می‌توان به زلزله، آتشفشان، سیل، بهمن، گردباد و... اشاره کرد.  

 


 
مخاطرات طبیعی شامل حوادثی در طبیعت است که به طور غیرمنتظره رخ می‌دهد و مضرات و استفاده‌هایی برای انسان دارد. از مخاطرات طبیعی می‌توان به زلزله، آتشفشان، سیل، بهمن، گردباد و... اشاره کرد. مخاطرات طبیعی گاه به وسیله‌ی انسان (دخالت در طبیعت) به وجود می‌آید و گاه توسط خود زمین به خاطر بازیابی برخی منابع از دست رفته صورت می‌گیرد. در این‌جا به یکی از آن‌ها که جزو مخاطرات طبیعی است اشاره می‌کنیم:


گردباد


تورنادو (Turnado) باد شدیدی است که به عنوان یک حلقه در حال چرخش معرفی شده است. کلمه‌ی تورنادو از زبان اسپانیایی و یا پرتغالی گرفته شده و به معنای چرخیدن است. در سراسر دنیا این پدیده‌ی شگفت‌انگیز در هوا به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، گرچه معمولا در نواحی آمریکا، خاور دور و آمریکای شمالی اتفاق می‌افتد.


تشکیل گردباد


گردبادها همراه چندین طوفان توسعه می‌یابند. به طوری که لایه‌ای از هوای سرد به زیر لایه‌ی هوای گرم می‌رود و این عمل باعث صعود هوای گرم می‌شود. گردبادها روی آب تشکیل می‌شوند و غالبا در نبود انتقال گرما و یا در دماهای مختلف مشاهده می‌شوند. صدمات وارده از یک گردباد در نتیجه‌ی سرعت بالای باد می‌باشد. فصل گردبادهای آمریکای شمالی در ماه مارس و اوت است. گردبادها می‌توانند بارها در سال رخ دهند، آن‌ها معمولا در بعدازظهر اتفاق می‌افتند. بالای 80 درصد از آن‌ها میان ظهر تا نیمه‌ی شب رخ می‌دهند. در کانادا به طور متوسط از 80 گردبادی که در سال اتفاق می‌افتد، 2 کشته و 20 زخمی به جا گذاشته و باعث ده‌ها میلیون دلار خسارت می‌شود. در آمریکا به طور میانگین از صدهزار تندر استورم (Tunder strom) سالیانه، هزار گردباد و تقریبا 50 کشته در هر گردباد بوده است. لیست کشته شدگان گردباد آمریکا در 18 مارس 1925 میلادی که از جنوب میسوری شروع گردید، در حدود 695 نفر بوده است و بیش از شش گردباد در روز ملاحظه شده است. شدت گردبادها به وسیله‌ی فوجیتا پیرمن به دست آمده است. هدف‌یاب‌ها برای آگاهی دادن به مردم در حالت آماده‌باش در شرایط اضطراری هستند.


مشخصات گردبادها


هیچ دو گردبادی دقیقا شبیه به هم نیستند. هیچ یک از دو گردباد دقیقا مثل هم عمل نمی‌کنند. پیش‌بینی وقوع یک گردباد در یک زمان خاص تقریبا غیرممکن است. ممکن است دو گردباد شبیه هم نباشند ولی آن‌ها برای دسته‌بندی شدن در گروه گردبادها دارای مشخصات یکسانی هستند. یک گردباد از چرخش باد به دور محور مشخص ایجاد می‌شود. یک تندر استورم هم می‌تواند بچرخد اما به این معنی نیست که یک گردباد می‌باشد.


ایجاد آگاهی و امنیت در مقابل گردبادها


پس از گردباد، بلافاصله از رادیو و رسانه‌های خبری وقوع حادثه پخش می‌شود، وقتی که اطلاعیه‌ای راجع‌به گردباد داده می‌شود انجمن‌های عمومی توصیه به رفتن مردم به پناهگاه می‌کنند. پیش از ساختمان‌سازی پیشنهاد ایجاد یک پناهگاه در یک اتاق یا راهرو و یا حتی زیرزمین شده است. وسایل نقلیه در هنگام گردباد خطرناک هستند. هنگام وقوع گردباد، ترافیک سنگین ایجاد می‌شود و ممکن است شما قادر به رانندگی خارج از مسیر آن باشید. در غیر این صورت بهتر است هر چه زودتر خودرو را ترک کنید و خود را به یک جای امن برسانید. تحت هیچ شرایطی در ماشین و زیر پل‌ها نباید پناه بگیریم زیرا بادهای شدید گردباد ماشین را بلند کرده و بیشتر پل‌هایی که استحکام ندارد را خراب می‌کنند.

 


بهترین مطلب را انتخاب کنید
7387827- 0912    
کد مطلب: J49040

 

نویسنده : آرشام اسدی(دانش آموز پایه ی سوم دبیرستان / واحد میرداماد)  کد مطلب : 316

   

 

 

این مطلب در این بخش(ها) ثبت شده است :
همه مطالب سایت نشریات جوانه اندیشه شماره 49، تابستان 87 عصرانه
همه مطالب سایت مطالب و مقالات علمی مطالب ارسالی دانش آموزان و دانش آموختگان

 

 

 

 

  دسترسی به بخش های مختلف وب سایت مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی  
 
مجتمع و موسسه

موفقیت ها و افتخارات

دبیرستان های پسرانه علامه طباطبایی

مدارس راهنمایی پسرانه علامه طباطبایی

نمونه سوالات امتحانی

مدیران و مسئولان

پژوهش

مقالات و مطالب علمی

نشریات

سایر بخش های سایت