مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

    

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

مدارس راهنمایی و دبیرستان های علامه طباطبایی شهر تهران

  جستجوی پیشرفته

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 
 
 

     تاریخچه و سوابق مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

صفحه اول تماس  
 
         
 
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

   

  

در صورتیکه مایل هستید بصورت دوره ای اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات جدید، مطالب و مقالات علمی به email شما ارسال شود، مشخصات خود را وارد نمایید تا در سیستم خبرنامه مجتمع عضو شوید :

نام :
نام خانوادگی :
پست الکترونیک :

 

 

 

 

آشنایی با موسسین مجتمع....    

 

یکی از کلاس های درس مدارس مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطباییموسسه فرهنگی ادب و دانش توسط گروهی از دلدادگان فرهنگ ایران زمین، پس از تصویب اساسنامه تاسیس مدارس غیر انتفاعی از سال 1372 با راه اندازی مدرسه پسرانه راهنمایی واقع در خیابان استاد مطهری شهر تهران فعالیت خود را آغاز کرد.

این مدرسه، یک باب منزل مسکونی در دو طبقه و 7 اتاق بود که با پذیرش 132 دانش آموز و 5 نفر کادر اجرایی و 18 نفر کادر آموزشی، به یک واحد آموزشی تبدیل شد (در حال حاضر این مدرسه به خیابان آفریقا، ابتدای ناهید غربی منتقل شده است). با شروع سال تحصیلی 76 - 75، با تکیه بر تجربه موفق سه سال اداره مدرسه راهنمایی و در پاسخ به استقبال و درخواست اولیاء، نخستین واحد دبیرستان علامه طباطبایی با پذیرش 103 دانش آموز در پایه اول دبیرستان در منطقه 6 آموزش و پرورش تاسیس شد. این واحد در حال حاضر به عنوان "واحد کارگر شمالی" شناخته می شود.

ظرفیت محدود دبیرستان که جوابگوی ثبت نام دانش آموزان پرتلاش و شایسته نبود موجب گردید تا هیأت مؤسس با احساس وظیفه در پاسخگویی به انتظارات اولیا در سال تحصیلی 80- 79 دومین دبیرستان علامه طباطبایی را با پذیرش 135 دانش آموز در پایه اول دبیرستان در منطقه 6 آموزش و پرورش تهران واقع در خیابان دکتر فاطمی، راه اندازی نمایند.
به منظور افزایش ظرفیت پذیرش و ایجاد شرایط مناسب برای دانش آموزان مشتاق تحصیل در این مجتمع، سومین دبیرستان علامه طباطبایی در سال تحصیلی 82- 81 با پذیرش 193 دانش آموز و در منطقه 5 آموزش و پرورش ، واقع در انتهای بزرگراه نیایش، بزرگراه آبشناسان، انتهای ستاری شمال، دوربرگردان، خروجی اول و دوم، خیابان شعرا تأسیس گردید.
حیاط دبیرستان واحد آبشناسان 1 - زمستان 1384ساختمان این واحد آموزشی تحت نظارت سازمان تجهیز و نوسازی مدارس شهر تهران در طول 5 سال ساخته شد و به نام "واحد آبشناسان1" معرفی گردید. این ساختمان در بیش از 6000 متر مربع زمین، شامل حدود 15000 متر مربع بنا است. که به مرور عنوان دفتر مرکزی مجتمع را به خود اختصاص داد و دفاتر مؤسسه فرهنگی ادب و دانش و هیأت موسس مجتمع، مدیریت مجتمع، معاونت پژوهشی، واحد Advanced (آموزش پیشرفته)، معاونت نظارت و پشتیبانی، امور مالی و پشتیبانی مؤسسه، معاونت های آموزشی، فرهنگی و هماهنگی مجتمع، امور اداری، واحد آزمون، رایانه، روابط عمومی و نشریه، سنجش عمومی و آمار، بهداشت و واحد مشاوره روانشناسی، کتابخانه مرکزی، آزمایشگاه مرکزی و تالار اجتماعات مجتمع در آن استقرار یافتند.

چهارمین واحد دبیرستانی مجتمع واقع در منطقه 3 آموزش و پرورش، با عنوان "واحد میرداماد" که امروزه با تغییر محل، به عنوان واحد "دکتر شریعتی" شناخته می شود، با شروع سال تحصیلی 83- 82 با پذیرش 121 دانش آموز در پایه اول در منطقه 3 آموزش و پرورش در ساختمانی بسیار مناسب راه اندازی شد و موجبات رضایت خانواده های ساکن منطقه 3 و مناطق پیرامون آن را فراهم آورد.
هیات موسس مجتمع علامه طباطبایی اعتقاد دارد توسعه کمی به موازات توسعه کیفی، اگر با برنامه ریزی و به صورت کنترل شده صورت گیرد، در تعامل با یکدیگر موجب ارتقای کیفیت برنامه های فرهنگی و آموزشی و بهبود فضاهای آموزشی می شود و با ارتقای ظرفیت پذیرش، موجبات رضایت بیش تر خانواده ها فراهم شده و دانش آموزان شایسته و مستعد بیش تری می توانند از خدمات مجتمع بهره مند گردند.
در راستای دسترسی به عدالت آموزشی که به نظر هیأت موسس مجتمع علامه طباطبایی یکی از راه های تحقق آن اشاعه روش ها و برنامه های موفق و تجربه شده این مجتمع است با تأسیس واحدهای آموزشی جدید امکان پذیر می شود که در این صورت علاوه بر افزایش دامنه پذیرش دانش آموزان شایسته، فاصله مکانی دسترسی خانواده ها به مدارس علامه طباطبایی نیز کاهش یافته و همچنین در یک رقابت سالم، سایر مدارس نیز در مسیر پویایی و تلاش بیش تر قرار می گیرند که این امر انشاالله مبارک و موجب اعتلای فضای تعلیم و تربیت کشور عزیزمان خواهد بود.

کتابخانه واحد های مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطباییبا توجه به توضیحات فوق، در سال تحصیلی 85- 84 ، دبیرستان علامه طباطبایی "واحد ملاصدرا" در منطقه 3 با 4 کلاس، دبیرستان علامه طباطبایی "واحد آبشناسان 2" در منطقه 5 با 6 کلاس و مدرسه راهنمایی علامه طباطبایی "واحد آبشناسان" در منطقه 5 با 3 کلاس در پایه های اول به مجموعه مدارس تحت پوشش مجتمع پیوستند و سال تحصیلی 85- 84 با پذیرش حدود 500 نفر دانش آموز از بین بیش از 3500 نفر داوطلب واجد شرایط شرکت در آزمون ورودی برای 8 واحد آموزشی این مجتمع آغاز شد.
در سال تحصیلی 85-84 مرکز پیش دانشگاهی مستقل علامه طباطبایی که نهمین واحد آموزشی مجتمع محسوب می شود نیز در ساختمان مجاور واحد آبشناسان 1 در منطقه 5 به بهره برداری رسید و در سال تحصیلی 88-87 نیز دومین مرکز پیش دانشگاهی مستقل که عنوان دهمین واحد آموزشی مجتمع را به دست آورده بود، در مجاورت واحد آبشناسان 2 راه اندازی شد و از آن پس با تصمیم هیات موسس، توسعه کمی مدارس متوقف شده و توسعه کیفی مدارس زیر نظر مجتمع مورد توجه بیشتر واقع شد.

کارشناسان علم روان شناسی معتقدند بخش زیادی از شخصیت افراد و نوع نگرش و علاقه مندی ایشان به مقوله ی تحصیل در مقطع دبستان شکل می گیرد و این واقعیت مجتمع را بر آن داشت تا بخشی از تجربیات خود را به این مقطع حساس تحصیلی معطوف کند. از همین رو، مرحله ی دوم توسعه کمی مجتمع در سال تحصیلی 91-1390 با راه اندازی اولین واحد دبستان پسرانه تحت عنوان "واحد مرزداران" در منطقه 2 آموزش و پرورش آغاز شد.

در ادامه روند توسعه، مجتمع در سال تحصیلی 92-1391 در پاسخ به تقاضای اولیای گرامی مبنی بر افزایش ظرفیت در مقطع راهنمایی، واحد آبشناسان ضمن افزایش ظرفیت به ساختمان دبیرستان آبشناسان 2 منتقل شد.  همچنین با انتقال مجوز این دبیرستان به منطقه 4 آموزش و پرورش، این واحد آموزشی با نام دبیرستان علامه طباطبایی واحد پاسداران فعالیت خود را ادامه داد تا دانش آموزان مستعد شرق و شمال شرق تهران نیز بتوانند با سهولت بیشتری از خدمات آموزشی و فرهنگی مجتمع بهره مند شوند.

در این سال، دومین دبستان مجتمع نیز تحت عنوان دبستان علامه طباطبایی واحد آبشناسان در ضلع جنوبی دبیرستان واحد آبشناسان 1 آغاز به کار کرد.

در حال حاضر بیش از سه هزار نفر دانش آموز در 12 واحد آموزشی مجتمع (دو واحد آموزشی در مقطع دبستان، سه واحد آموزشی در مقطع راهنمایی، شش واحد آموزش در مقطع دبیرستان و یک واحد آموزش پیشرفته (Advanced) که آموزش پیشرفته المپیادی را شامل می شود) از مقطع پیش دبستان تا سال چهارم دبیرستان مشغول به تحصیل هستند.
لازم به ذکر است که متقاضیان ورود به دو واحد آموزشی مجتمع در مقطع راهنمایی سالانه حدود2500 نفر می باشند که با توجه به ظرفیت هر مدرسه (سه کلاس در پایه اول راهنمایی)، در مجموع حدود 180 نفر پذیرش می شوند.
 

سخن آخر - آنچه امروز، در مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی می گذرد :

برگزاری آزمون های هفتگی، آزمون جامع، تشکیل کلاس های فوق برنامه المپیاد و گنجاندن ساعات مکمل در آموزش مواد درسی و همچنین آشنا کردن دانش آموزان به امور هنری شامل سرودهای مذهبی، ملی و محلی با استفاده از استادان باتجربه و متخصص که سالانه نیز همایش بزرگ گلبانگ سرود در تالار بزرگ وزارت کشور به اجرا در می آید و برگزاری اردوهای درون استانی و برون استانی که در پایه اول تحت عنوان اردوی دوستی (در شهر رامسر)، و در پایه های دوم، سوم و چهارم در شهرهای مشهد، یزد و اصفهان در برنامه سالانه مجتمع است. گردش های تفریحی و بازدیدهای علمی که در طول سال تحصیلی و تعطیلات تابستان انجام می شود و حضور فعال در تمامی عرصه های علمی، فرهنگی، ورزشی و جشنواره های دانش آموزی از مشخصه های بارز سیستم فرهنگی و آموزشی واحدهای مجتمع علامه طباطبایی به شمار می رود.
مجتمع فرهنگی - آموزشی علامه طباطباییاعضای هیأت مؤسس که تجارب آموزشی و فرهنگی متعدد و متنوعی دارند، ضمن سیاست گذاری های کلان و مصوبات راهبردی، بر امور اجرایی واحدها نظارت دارند و با بهره مندی از مدیران، دبیران و کارکنان لایق، سخت کوش و باتجربه به ویژه جناب آقای منوجهر سلیمی که با سمت قائم مقام مدیر عامل و مدیریت مجتمع فعالیت می کنند و همچنین عضو هیات مدیره و معاونت آموزشی مجتمع، آقای مسلم محمودی که از بدو تاسیس مجتمع در سال 1372 تا کنون در این مسوولیت بازوی توانای مجتمع بوده اند، برنامه های یکسان و هماهنگ را در واحدهای آموزشی تحت پوشش، جاری می سازند.
در مجتمع علامه طباطبایی، معاونت آموزشی، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده و در کنار آن معاونت فرهنگی فعالیت چشمگیری دارد ضمن آنکه معاونت هماهنگی نیز با برنامه ریزی و هماهنگ نمودن کلیه فعالیت ها در سطح مجتمع، یاوری صدیق و مؤثر برای مدیریت مجتمع است. در ستاد مجتمع به پژوهش و برنامه ریزی، مشاوره، بهداشت، سنجش و ارزشیابی و تجزیه و تحلیل آمار، اهمیت خاصی داده می شودو همچنین واحد آزمون ها و المپیاد تحت نظارت ویژه مدیر مجتمعسال های موفقی را پشت سر می گذارد هر ساله مقام اول کشوری را بدست می آورد و مدال آوران کشوری و جهانی آن بیش از 150 نفر شده اند.
مسؤولان مجموعه فرهنگی- آموزشی علامه طباطبایی از بدو تأسیس، نقش و جایگاه مشاوره روانشناسی را در مدارس بسیار پراهمیت دیدند و هرچه به سابقه کاری مجتمع افزوده گردید در ترفیع و توسعه آن بیش تر کوشیده اند.
در حوزه مالی و پشتیبانی که زیر نظر مستقیم مدیرعامل موسسه فعالیت می کند، دو معاونت مالی و پشتیبانی در مسؤولیتی حساس قرار دارند که در ارتباط مستقیم با هیأت موسس از عهده این مهم به خوبی برآمده اند.
خوشبختانه با توجه به تجربه سالها سابقه موفق در ارایه خدمات فرهنگی و آموزشی مجتمع و استقبال خانواده ها، اعلام می کنیم که مجتمع علامه طباطبایی در رابطه با جذب دانش آموز و تکمیل ظرفیت پذیرش، برنامه ای برای تبلیغ ندارد و ارتقای کیفی خدمات آموزشی و فرهنگی و رضایت خانواده ها را بهترین تبلیغ می داند و همچنین از نظر برنامه ریزی و موفقیت ها در سطحی از مقبولیت اجتماعی قرار گرفته که وابسته به محله و منطقه ای خاص در تهران نیست و می تواند از تمامی مناطق تهران دانش آموز بپذیرد.
حیاط دبیرستان واحد کارگر شمالیاعتقاد داریم این موفقیت ها، پس از اتکا به خداوند متعال، نتیجه سیاست های دقیق وزارت آموزش و پرورش است که زمینه مشارکت مردمی را فراهم نموده است و همچنین مدیریت علمی و عقلانی، تکیه بر خرد جمعی و پرهیز از فرد گرایی و انتخاب نیروهای متخصص و متعهد، سیستم آموزشی پویا، فضاهای مناسب آموزشی و گزینش دانش آموزان منطبق بر شایستگی بیش تر آنان و حمایت خانواده های محترم و مسؤولین مربوطه در مناطق و سازمان آموزش و پرورش در کنار تلاش و سخت کوشی برای رسیدن به اهداف عالیه آموزش و پرورش(تعلیم و تربیت صحیح فرزندان میهن اسلامی) است. امیدواریم سرانجام کار، همراه با خرسندی خانواده ها و مسؤولین باشد و ما نیز در انجام وظایف مان سربلند باشیم. در آخر، مجدداً اعلام می داریم به جز واحد های آموزشی معرفی شده در این وب سایت، هیچ واحد آموزشی دیگری در مجتمع وجود ندارد و راه اندازی مدارسی با تشابه اسمی در گوشه و کنار شهر تهران برای سوء استفاده از حسن شهرت این مجتمع صورت پذیرفته که مورد تایید این مجتمع نیست و توصیه می شود که برای پیش گیری از هدف سود جویان حتماً در مورد مدارس زیر نظر مجتمع تحقیقات لازم را صورت دهید.
 

 

 

 

 


 

جهت آشنایی بیشتر با مجتمع، به این بخش ها مراجعه فرمایید :