مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

    

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

پارس جنوبی فازهای 2و3

مطالب و مقالات علمی : شیمی

  جستجوی پیشرفته

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 
 
 

     پارس جنوبی فازهای 2و3

صفحه اول تماس  
 
         
 
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

   

  

در صورتیکه مایل هستید بصورت دوره ای اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات جدید، مطالب و مقالات علمی به email شما ارسال شود، مشخصات خود را وارد نمایید تا در سیستم خبرنامه مجتمع عضو شوید :

نام :
نام خانوادگی :
پست الکترونیک :

 

 

 

جستجوهای دیگران :

 دبیرستان | علامه | طباطبایی | دانش آموز | مدرسه | نخبگان | نخبگان علامه طباطبایی | دانشگاه | کنکور | دانش آموزان | سوال | نمونه سوال | مقاله | علمی | آموزشی | راهنمایی | سوالات امتحانات نهایی | موفقیت | نتیجه کنکور سراسری

جستجوی پیشرفته با استفاده از Google

 

 

 
پارس جنوبی فازهای 2و3
  کد مطلب : 567

 

مشاهده نسخه ویژه چاپ از "پارس جنوبی فازهای 2و3 "

ایرانی در تاریخ 28 سپتامبر 1997، توسعه مراحل 2 و 3 این میدان را به گروه توتال پارس جنوبی، وابسته به توتال فینا الف (در حد 40% ) و دو شرکت گازپروم و پتروناس واگذار کردند.  

 

پارس جنوبی فازهای 2و3


ایرانی در تاریخ 28 سپتامبر 1997، توسعه مراحل 2 و 3 این میدان را به گروه توتال پارس جنوبی، وابسته به توتال فینا الف (در حد 40% ) و دو شرکت گازپروم و پتروناس واگذار کردند.
در قالب این قرارداد که از نوع بیع متقابل است، شرکت توتال پارس جنوبی و شرکای آن مبلغی بیش از 2 میلیارد دلار برای مطالعات، ساخت و راه اندازی تاسیسات زمینی و دریایی در راستای تولید روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز و 80000 بشکه میعانات گازی سرمایه گذاری کردند. بعد از تکمیل و راه اندازی پروژه در اواخر سال 2002 شرکت توتال پارس جنوبی، مسئولیت کامل اداره و بهره برداری از مجموعه تاسیسات عملیاتی شده را به شرکت گاز پارس جنوبی، وابسته به شرکت ملی گاز ایران واگذار خواهد کرد. دست اندر کاران پروژه در این چالش سترگ پیروز شده و بزرگترین پروژه در بخش انرژی ایران کنونی را به تولید رساندند. یک مجموعه صنعتی در سطح جهانی در منطقه عسلویه، جایی که تا پنج سال پیش جز کویر و کوهستان مشرف به دریا فاقد هر چیز دیگری بود، شکل گرفته است. از فن آوری های نوینی در خط لوله انتقال هیدروکربور استخراجی از دریا به تاسیسات ساحلی تصفیه گاز در فاصله یکصد کیلومتری، استفاده شده است.
به یمن همکاری متقابل و عالی شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فیناالف، نتایج بهره برداری از فازهای 2 و3 مخازن گاز پارس جنوبی وارد چرخ اقتصادی ایران شده است. گیاهی مقاوم در کویر ایران روئیده است و اولین جوانه های آن گل های نوگرائی است.

طرفین قرارداد (The partners)
کارفرما: شرکت ملی نفت ایران     
پیمانکار:        
شرکت توتال پارس جنوبی وابسته به توتال فیناالف با سهم 40% و به عنوان متصدی اصلی توسعه
شرکت گاز پروم با سهم 30%
شرکت پتروناس با سهم 30%

 مقاله شیمی - پارس جنوبی فاز 2و3

به سوی آینده ای درخشان (Towards a bright future)


ایران با داشتن 9% ذخایر نفتی و 15% ذخایر گازی جهان در مقام دوم کشورهای صادرکننده نفت جهان (اوپک) قرار دارد و در این راستا طرح های بهینه سازی تولید انرژی آینده خود را به پیش می برد. این کشور در آینده ای نزدیک می تواند با سرمایه گذاری روی میدان جدیدی، که طی فعالیت های اکتشافی منظم از سال 1995 همدتا در دار خوین، آزادگان و دشت آبادان کشف شده اند، ظرفیت تولید نفت خود را به طور معنی داری توسعه دهد. در جهت به ثمر رساندن این تلاش ها در بخش بالا دستی، و به موازات یک بخش پتروشیمی در حال توسعه، ایران در حال حاضر دارای 9 پالایشگاه فعال، تاسیسات گسترده زیربنایی صادرات نفت شامل 4 ترمینال عمده بارگیری نفت و بزرگترین ناوگان تانکرهای نفت کش در میان کشورهای عضو اوپک می باشد.

 

گاز یک محور توسعه


ذخائر عظیم گاز طبیعی ایران، که در زمره بزرگترین ذخائر گاز طبیعی در جهان هستند، می توانند به عنوان موتور محرک توسعه، کشور را در جهت رسیدن به هدف های زیر یاری نمایند:
• پاسخگویی به نیاز سریعا رو به تزاید انرژی داخلی
• صادرکننده بالقوه مهم گاز به بازارهای منطقه ای و جهانی در حال رشد مثل ترکیه، اروپا، اوکراین، شبه قاره هند و به ویژه آسیای جنوب شرقی
• توسعه صنایع پایین دستی گاز از قبیل راه اندازی بخش های وابسته همانند LNG و گاز مایع

در حقیقت میدان عظیم دریایی گاز پارس جنوبی نقشی کلیدی در روند این توسعه کلان به عهده خواهد داشت.


 
قراردادهای بیع متقابل ( Buy-back contracts )


شرکت ملی نفت ایران و توتال فیناالف و شرکایش سیستم قراردادی بیع متقابل را به هنگام مذاکرات پروژه های سیری A وE در سال 1995، اساس کار خود قرار دادند. با این سیستم، که اخیرا بسیار معمول شده است، شرکت های خارجی اجازه سرمایه گذاری در فعالیت های اکتشاف و بهره برداری از مخازن هیدروکربور را به دست می آورند. این شرکت ها متعهد هستند که تاسیسات را پس از شروع بهره برداری به شرکت ملی نفت ایران واگذار کنند. در مقابل، بازپرداخت سرمایه گذاری ها به اضافه بهره و سود این شرکت ها، بعد از واگذاری آغاز خواهد شد. این پرداخت ها از ابتدای بهره برداری آغاز شده و در طول چندین سال (معمولا از 5 تا 7 سال) به انجام خواهد رسید. بین سال های 1997 و 2001، شرکت ملی نفت ایران، قراردادهای متعددی از این نوع را با طرف های بین المللی خود و با مبالغ قابل ملاحظه ای منعقد کرده است: برای پروژه های توتال فینااِلف که شامل سیری A و E، فازهای 2و3 پارس جنوبی، بلال و درود می باشد، مبلغ 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است. این نوع قراردادها امکان رشد بیشتر صنعتی و توسعه ظرفیت های صادراتی را به اقتصاد ایران می دهد. ضمنا با انتقال مهارت های فنی و تکنولوژیکی، شرکت های ایرانی توان به کارگیری بهترین استانداردهای صنعت نفت را به دست خواهند آورد.

پارس جنوبی یک فرصت عمده برای ایران (South Pars, a major opportunity for Iran)
میدان پارس جنوبی با مساحت 3700 کیلومتر مربع، دارای متجاوز از 450 تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی و حدود 17 میلیون بشکه میعانات گازی می باشد. با توجه به ابعاد لایه رسوبی حاوی هیدروکربور، بدیهی است که بهره برداری از گاز پارس جنوبی قادر به ایفای نقشی تعیین کننده، در نیل به هدف های گوناگون زیر می باشد:
• تامین نیازهای داخلی
• تزریق دوباره گاز در میدان های مختلف نفتی، همانند گچساران در جهت بهره برداری بعدی از آن
• صدور گاز یا از طریق خط لوله (به ترکیه و در نتیجه به اروپا توسط خط لوله افتتاح شده در سال 2002 و حتی به هندوستان) و یا از طریق دریا به صورت گاز مایع ( LNG )

 مقله شیمی - پارس جنوبی

تاثیر اقتصادی مستقیم


در ماه مارس 2002، اولین مقادیر گاز طبیعی تولید شده در پارس جنوبی، تاسیسات عسلویه (استان بوشهر) را ترک و توسط یک خط لوله 56 اینچی به طول 67 کیلومتر به شبکه ملی توزیع گاز پیوست.
این پروژه با محوریت تلاش و توسعه، اثر کلانی در جهت رشد اقتصادی منطقه داشته و مرکزیت صنعتی اساسی را در منطقه به وجود خواهد آورد. بخش عسلویه از زیر بناهای جدید، وسائل ارتباطی و تاسیسات بندری بهره مند شده و نقطه ای کلیدی در شبکه گازی و پایگاه مهم فعالیت پتروشیمی در ایران خواهد بود.
در خصوص ایجاد اشتغال، کارگاه فازهای 2و 3 پارس جنوبی در اوج فعالیت های اجرائی به تنهایی زمینه اشتغال 11000 نفر نیروی کار را فراهم آورده که 9000 نفر آن ایرانی بوده اند. شرکت های ایرانی جز شرکت های فعال در این پروژه بوده اند. توسعه مراحل بعدی طرح پارس جنوبی و واحدهای شیمیائی مرتبط با آن، میزان اشتغال را به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد.
 

 

منبع : www.irche.com -

 

 

این مطلب در این بخش(ها) ثبت شده است :
همه مطالب سایت مطالب و مقالات علمی شیمی

 

 

 

 

    نقشه سایت : دسترسی به بخش های مختلف وب سایت مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی  
 
مجتمع و موسسه

موفقیت ها و افتخارات

دبیرستان های پسرانه علامه طباطبایی

مدارس راهنمایی پسرانه علامه طباطبایی

نمونه سوالات امتحانی

مدیران و مسئولان

پژوهش

مقالات و مطالب علمی

نشریات

سایر بخش های سایت

 

 

 

 

در صورتیکه مایل هستید آخرین مطالب، اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات و نشریات مجتمع را از طریق ایمیل دریافت نمایید، در خبر نامه سایت مجتمع عضو شوید :