مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

    

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

ترکیب بندی در عکاسی

نشریات : جوانه اندیشه : شماره 49 تابستان 87 : اندیشه جوان

  جستجوی پیشرفته

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 
 
 

     ترکیب بندی در عکاسی

صفحه اول تماس  
 
         
 
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

   

  

در صورتیکه مایل هستید بصورت دوره ای اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات جدید، مطالب و مقالات علمی به email شما ارسال شود، مشخصات خود را وارد نمایید تا در سیستم خبرنامه مجتمع عضو شوید :

نام :
نام خانوادگی :
پست الکترونیک :

 

 

 

جستجوهای دیگران :

 دبیرستان | علامه | طباطبایی | دانش آموز | مدرسه | دانشگاه | کنکور | دانش آموزان | سوال | نمونه سوال | مقاله | علمی | آموزشی | راهنمایی | سوالات امتحانات نهایی | موفقیت | نتیجه کنکور سراسریجستجوی پیشرفته با استفاده از Google

 

 

 
ترکیب بندی در عکاسی

نویسنده : آرمان ضمیری(دانش آموزپایه سوم دبیرستان/,واحد آبشناسان 1)  کد مطلب : 233

 

مشاهده نسخه ویژه چاپ از "ترکیب بندی در عکاسی"

انتقال پیام توسط عکس شما نیاز به توجه در مرتب کردن عناصر یک عکس و ایجاد ارتباط آن‌ها با پس‌زمینه‌ی موضوع در هنگام گرفتن عکس دارد و ...  

 

عضویت در خبرنامه و دریافت مطالب سایت به صورت ایمیل

ترکیب بندی در عکاسی


انتقال پیام توسط عکس شما نیاز به توجه در مرتب کردن عناصر یک عکس و ایجاد ارتباط آن‌ها با پس‌زمینه‌ی موضوع در هنگام گرفتن عکس دارد. عموما یک عکس خوب نتیجه‌ی توجه به بعضی قواعد اساسی ترکیب‌بندی در کنار نورپردازی و انتخاب یک سوژه‌ی جالب می‌باشد. در حالی‌که تقریبا قواعد ثابتی برای عکاسی وجود ندارد. نتیجه‌ی کار سه عکاس که از یک موضوع واحد ولی با سه ترکیب‌بندی متفاوت عکس گرفته‌اند می‌تواند سه عکس جذاب باشد. در این‌جا سوال مهمی که باید پرسیده شود این است: «عکس من می‌خواهد چه پیامی را به بیننده انتقال دهد؟» در زیر چند قاعده‌ی اساسی برای شروع کار شما آورده شده است:

 

 

 

(( سادگی ))

 مطمئن شوید تنها چیزی که قرار است بیننده آن را مشاهده کند در کادر عکس قرار گرفته باشد. اگر تعداد زیادی موضوع در کادر باشند که پس‌زمینه را شلوغ کرده‌اند، پیام شما در عکس گم می‌شود. زاویه و یا کادری انتخاب کنید که موضوع مورد نظر شما را از دیگر موضوعات مزاحم جدا کند، یا با تنظیم عمق میدان، موضوعات مزاحم را خارج از فوکوس (وضوح) قرار دهید.

 

((خطوط مورب))

 موضوعات خطی شکل مثل جاده‌ها، آبشار و نرده‌ها وقتی که به صورت مورب در کادر عکاسی قرار می‌گیرند، جلوه عکس را خیلی زیباتر می‌کنند.

 

((نقطه ی متمرکز ))

 قبل از گرفتن عکس یک نقطه‌ی اولیه‌ی تمرکز را در موضوع یا منظره‌ی عکس انتخاب کنید. وقتی که مشخص شد که چه چیز در عکس برای شما مهم است، کار ترکیب‌بندی عکس را شروع کنید. مشاهده و بررسی عکس‌های عکاسان حرفه‌ای می‌‌تواند راهنمای خوبی برای درک بیشتر شما در به کار بردن قواعد ترکیب‌بندی باشد.

 

کنتراست (زمینه طرح و سایه)

 تاثیر یک موضوع روشن، وقتی که در یک پس‌زمینه‌ی تاریک قرار داده شود به شدت افزایش می‌یابد. از حالت عکس آن نیز می‌توان به نتیجه‌ی مشابه رسید. کنتراست (تضاد) استفاده از رنگ‌ها به منظور نشان دادن قسمت‌های مهم تصویر است، ولی عدم دقت در به کار بردن کنتراست باعث گیج کردن بیننده‌ی عکس می‌شود.

 

توازن ( تعادل )

 عموما قرار گرفتن موضوع به شکل نامتقارن در کادر عکس باعث جذابیت بیشتر آن نسبت به عکس‌های متقارن می‌شود. به بیان دیگر قرار دادن موضوع اصلی خارج از مرکز کادر عکس و دادن وزن بیشتر به آن نقطه نسبت به دیگر موضوعات داخل کادر تاثیر عکس را بیشتر می‌کند، تا وقتی که موضوع در مرکز کادر باشد.

 

 

((کادر بندی))

 کادربندی در عکس یعنی استفاده از موضوعات پیش‌زمینه که به بیننده کمک می‌کند تا به موضوع اصلی توجه داشته و یا احساس فضایی را که عکس در آن‌جا گرفته شده است را القا کند. به عنوان مثال، شاخه‌ها و برگ‌های عکس فوق کادربندی دره و صخره را تشکیل داده است. کادربندی باعث ارتقای عکس می‌شود. موضوعاتی که به منظور کادربندی استفاده می‌شوند نیازی به وضوح ندارند، چون وضوح این موضوعات باعث سردرگمی بیننده‌ی عکس می‌شود.

 

((زاویه ی دید))

 اغلب با بالا یا پایین کردن زاویه‌ی دید دوربین و یا از پهلو نگاه کردن به موضوع می‌توان یک عکس معمولی را تبدیل به یک عکس هنری کرد. یکی از راه‌های دست‌یابی به منظور فوق استفاده از زاویه‌ی دید غیرمعمول می‌باشد. (البته باعث تغییر مفهوم می‌گردد.)

 

 

((سمت حرکت موضوع))

 وقتی‌که موضوع عکاسی ما قابلیت حرکت داشته باشد مثل انسان‌ها، حیوانات و ماشین‌ها (بر خلاف ساختمان‌ها که همیشه ثابت هستند)، بهتر است در جایی از کادر قرار داده شود که بخشی از فضای باقی‌مانده در جلوی موضوع و در امتداد حرکت آن باشد.

 

 

((قانون قسمت سوم))

 در آخر استفاده از روش قسمت سوم یا Thirds می‌باشد. این روش یکی از قواعد آموزشی در طراحی گرافیک و عکاسی می‌باشد و پایه‌ی آن بر این تئوری استوار است که چشم به طور طبیعی تمایل دارد به سمت دو سوم بالای تصویر توجه کند. برای دست‌یابی به منظور فوق کادر تصویر را به طور نظری به سه قسمت افقی و سه قسمت عمودی تقسیم کنید. اگر چه راه‌های زیادی وجود دارد که یک عکاس بخواهد از روش قسمت سوم در ترکیب‌بندی عکس خود استفاده کند، ولی بهترین مثال قرار دادن افق در عکاسی مناظر می‌باشد. اگر زمین و یا آب موضوع اصلی عکاس باشد خط افق می‌بایستی در قسمت دو سوم بالای کادر قرار گیرد. در صورتی‌که آسمان موضوع مورد توجه عکاس باشد خط افق در قسمت یک سوم پایین کادر قرار می‌گیرد. باید به خاطر داشت که روش‌های گفته شده فقط به عنوان روش‌های کمک‌کننده جهت بهتر عکس گرفتن می‌باشند و نباید با آن‌ها به صورت قواعد ثابت برخورد کرد. اگرچه کیفیت عکس‌های گرفته شده‌ی عکاسان تازه‌کار با این روش‌ها خیلی بهتر می‌شود، ولی با افزایش تجربه می‌توان روش‌های جدیدی خلق و حتی روش‌های فوق را منتفی کرد.               

 

 

 

این مطلب در این بخش(ها) ثبت شده است :
همه مطالب سایت نشریات جوانه اندیشه شماره 49، تابستان 87 اندیشه جوان
همه مطالب سایت مطالب و مقالات علمی مطالب ارسالی دانش آموزان و دانش آموختگان

 

 

 

 

  دسترسی به بخش های مختلف وب سایت مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی  
 
مجتمع و موسسه

موفقیت ها و افتخارات

دبیرستان های پسرانه علامه طباطبایی

مدارس راهنمایی پسرانه علامه طباطبایی

نمونه سوالات امتحانی

مدیران و مسئولان

پژوهش

مقالات و مطالب علمی

نشریات

سایر بخش های سایت

 

 

 

 

در صورتیکه مایل هستید آخرین مطالب، اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات و نشریات مجتمع را از طریق ایمیل دریافت نمایید، در خبر نامه سایت مجتمع عضو شوید :