مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

    

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

اصلاح رفتار

مطالب و مقالات علمی : مشاوره و روانشناسی

  جستجوی پیشرفته

مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 
 
 

     اصلاح رفتار

صفحه اول تماس  
 
         
 
مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی

 

   

  

در صورتیکه مایل هستید بصورت دوره ای اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات جدید، مطالب و مقالات علمی به email شما ارسال شود، مشخصات خود را وارد نمایید تا در سیستم خبرنامه مجتمع عضو شوید :

نام :
نام خانوادگی :
پست الکترونیک :

 

 

 

جستجوهای دیگران :

 دبیرستان | علامه | طباطبایی | دانش آموز | مدرسه | دانشگاه | کنکور | دانش آموزان | سوال | نمونه سوال | مقاله | علمی | آموزشی | راهنمایی | سوالات امتحانات نهایی | موفقیت | نتیجه کنکور سراسریجستجوی پیشرفته با استفاده از Google

 

 

 
اصلاح رفتار

نویسنده : عبدالوهاب فیروزی(مشاور و روان شناس مجتمع)  کد مطلب : 682

 

مشاهده نسخه ویژه چاپ از "اصلاح رفتار"

وقتی رفتار فرزند و یا همسر شما به نظر شما نامطلوب است با خیر خواهی به او تذکر می‌دهید و رفتار درست را یادآوری می کنید ولی آن رفتار ادامه می یابد و شما بارها و بارها همان حرف را یادآوری می کنید و کار به بحث و جدل می رسد اما تغییری در رفتار دیده نمی شود . شما از این‌که دیگری به حرف های منطقی شما توجه نمی کند به شدت رنجیده خاطر می شوید و ...  

 

عضویت در خبرنامه و دریافت مطالب سایت به صورت ایمیل

  
        والدین گرامی و هم سفران عزیز         

     

وقتی رفتار فرزند و یا همسر شما به نظر شما نامطلوب است با خیر خواهی به او تذکر می‌دهید و رفتار درست را یادآوری می کنید ولی آن رفتار ادامه می یابد و شما بارها و بارها همان حرف را یادآوری می کنید و کار به بحث و جدل می رسد اما تغییری در رفتار دیده نمی شود . شما از این‌که دیگری به حرف های منطقی شما توجه نمی کند به شدت رنجیده خاطر می شوید و به تذکر ، انتقاد و شکایت و گلایه و نصایح فراوان می پردازید و یکدیگر را از نظر روانی فرسوده می کنید ولی نتیجه مثبتی نمی گیرید ، زیرا :


1. هر وقت دیگری را به خاطر یک رفتار منفی سرزنش می کنید در حقیقت فایل منفی ذهن او را فعال‌تر کرده اید و اعتماد به نفس او را کاهش داده اید .
2. وقتی بطور مداوم به کسی تذکر می‌دهید ، لجبازی و مقاومت درونی او را بیشتر می کنید و نفرت عمیقی از آن کار در درون او پدید می آورید .
3. زمانی که یک یادآوری و تذکر و یک انتقاد کارساز نبود ، ادامه آن به آشفتگی روانی در طرف  می انجامد.
4. وقتی کسی را نصیحت می کنید و او رفتارش درست نمی شود ، شما احساس ناکامی می کنید و رفتارهای خود شما هم منفی خواهد شد .
5. وقتی با یکدیگر بحث و جدل می‌کنید و هر دو از موضع خود دفاع می کنید ، از نظر روحی و عاطفی به شدت از یکدیگر دور می شوید .
6. در چنین شرایطی لحن وکلام و حالت بدنی شما موجب ترشح هورمون های تحریک کننده مثل آدرنالین در خون می شود و همه آماده پرخاشگری ، نافرمانی و خود آزاری و دیگرآزاری می شوند .
7. زمانی که تعداد نصایح و تذکرات ( هر چند درست ) زیاد شود ، اعتبار سخن شما کم میشود.
8. وقتی کسی را زیاد نصیحت می‌کنید در حقیقت به او می‌گویید « من تو را دوست ندارم  ، تو شعور کافی نداری و من از تو بهتر می فهمم و باید از من اطاعت کنی » . هر آدم زنده ای برای حفظ استقلال خود در مقابل چنین وضعیتی از خود دفاع می کند و تسلیم نمی شود . بویژه نوجوانان  که استقلال خود را بر همه چیز مقدم می شمارند .
9. وقتی نصایح شما کارگر نمی افتد معنایش این است که شما با معلول درگیر شده اید و علت را فراموش کرده اید .
10. عدم تفاهم و ناسازگاری با یکدیگر ، زمینه بسیاری از شکست ها  و ناکامی ها و بیماری های جسمی و روانی را فراهم می کند .


چه باید بکنیم ؟


1. وقتی نصایح کارساز نیستند ، شرایط را تحمل نکنید ، ناراحتی ها را در دل نگه ندارید ، با افراد غیر متخصص مشورت نکنید ، فورا با یک مشاور متخصص و مورد اعتماد و رازدار مشورت کنید .
2. به جای تغییر دیگری ، لحن ، کلام ، تصاویر ذهنی و رفتارهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید .
3. دیگری را مقصر ندانید ، چون کسی که رفتارهای نامطلوب را ادامه  میدهد ، در ذهن و جانش محرک های منفی و آزار دهنده ای پنهان شده اند که او تسلطی بر آنها ندارد و بدون اراده عمل می کند .
4. فرآیند مشاوره تخصصی کمک می کند تا فرد از شر این محرک های درونی آزاد شود و بتواند رفتار خود را مدیریت کند . ( کودک و نوجوان را برای اصلاح رفتار به مشاوره نبرید ، آنها از این کار بهره ای نخواهند برد )
5. اگر شما مهارت لازم را در تقویت اعتمادبه نفس او داشته باشید ، می توانید بهترین یاور و شفابخش او باشید . ( بهترین مشاور بچه ها ، پدر و مادر او هستند ، اگر مثل شما با گفتگوی شفابخش آشنا باشند . )
6. اگر تصویر دیگری در ذهن شما منفی باشد ،کمکی به اصلاحی او نمی توانید بکنید  . لازم است که روش های ایجاد تصویر مثبت از کسی که رفتار های منفی فراوانی دارد ، را یاد بگیرید .
7. رفتارهای منفی نشانه نارضایتی درونی و برآورده نشدن نیازها عاطفی فرد است . هرچه سریع‌تر روش‌های  شناسایی نیازهای واقعی و راه برآورده کردن آن‌ها را بیاموزید .
8. کسی که رفتارهای منفی را تکرار می کند ، نمی داند چه می خواهد و نمی داند چرا چنین می کند . او       نمی تواند از عقل خود کمک بگیرد . او دچار بحران عاطفی و درونی ست که تسلطی بر آن ندارد . او نیاز به      کمک های تخصصی دارد تا از شر نیروهای مزاحم درونش آزاد شود و قدرت و عظمت درونی خود                    را آشکار سازد .
9. برای تغییر رفتار منفی به رفتار مثبت ، هر فردی به احترام ، اعتماد به نفس و روحیه قوی نیاز دارد و رسیدن به این ها ، نیازمند آگاهی از روش های خلاق و موثر است .
10. برای اصلاح امور و ایجاد رابطه بسیار عالی و صمیمانه و افزایش خلاقیت و شکوفایی استعداد ها از روش قدیمی و مرسوم استفاده نکنید و بر عادت ها و اطلاعات خود تکیه نفرمایید و فورا به آموزش روش های بسیار موثر جدید اقدام نمایید تا شاهد خلاقیت همه جانبه خود و دیگری باشید .
11. و شما میدانید که تغییر و تحول تا چه حّد می تواند در شادابی و نشاط و تاثیر گذاری شما نقش موثر داشته باشد .
12. برای آشنایی بیشتر با روش های جدید و گفتگوی شفابخش می توانید به پیام های دفترمشاوره و همچنین نوارهای « همایش نوجوانان امروز » و (( مهندسی ذهن 2 )) و (( عشق پایدار زن و شوهر )) مراجعه بفرمایید .

 

گر چه راهی ست پر از بیم ز ما تا بر دوست                                                  رفـتن آسـان بود ار واقـف مـنزل باشـی

 

 

 

دفتر طرح وبرنامه
مجتمع علامه طباطبایی

عبدالوهاب فیروزی
 

                                                                                                                                                                     

 

 

این مطلب در این بخش(ها) ثبت شده است :
همه مطالب سایت مطالب و مقالات علمی مشاوره و روانشناسی

 

 

 

 

  دسترسی به بخش های مختلف وب سایت مجتمع فرهنگی آموزشی علامه طباطبایی  
 
مجتمع و موسسه

موفقیت ها و افتخارات

دبیرستان های پسرانه علامه طباطبایی

مدارس راهنمایی پسرانه علامه طباطبایی

نمونه سوالات امتحانی

مدیران و مسئولان

پژوهش

مقالات و مطالب علمی

نشریات

سایر بخش های سایت

 

 

 

 

در صورتیکه مایل هستید آخرین مطالب، اخبار، اطلاعیه ها، نمونه سوالات و نشریات مجتمع را از طریق ایمیل دریافت نمایید، در خبر نامه سایت مجتمع عضو شوید :